Syndrom studenta
Czym jest syndrom studenta? Najprościej rzecz ujmując to odkładanie spraw na ostatnią chwilę. Jest on oczywiście popularny nie tylko w gronie studentów, ale w całym społeczeństwie i charakteryzuje wszystkie osoby, które nie potrafią rozplanować pracy w czasie. Rozkład aktywności w takim przypadku jest bardzo nierównomierny. Charakteryzuje się początkowym zainteresowaniem i osiąga swoje maksimum na końcu zadania. Efekty wykonanej pracy są znane dopiero po wykonanej pracy.
Skutkiem tego jest również niepewność co do możliwości wykonania kolejnego kroku. W przypadku projektu może to wpłynąć na ostateczny termin zakończenia. Jeżeli wspomniane zadanie było kluczowym dla całego procesu, czyli znajdowało się na tzw. ścieżce krytycznej, to wówczas opóźnienie jest opóźnieniem całego projektu.
Prawo Parkinsona
Poza syndromem studenta warto nadmienić prawo Parkinsona, które mówi o rozłożeniu pracy na cały dostępny czas. W konsekwencji powierzone do wykonania zadanie jest realizowane w ostatnim dopuszczalnym terminie, mimo możliwości wcześniejszego zakończenia.Kamienie milowe
Jednym ze sposobów radzenia sobie z powyższymi dysfunkcjami są kamienie milowe. Koncepcja jest jednym z kilku sposobów na efektywne zarządzenie realizacją projektu w teorii ograniczeń (pozostałe sposoby będę omawiane w kolejnych postach). Kamienie milowe dzielą zadania na mniejsze części i stanowią swego rodzaju podsumowanie dotychczasowej pracy.
Po wprowadzeniu kamieni milowych do harmonogramu zyskujemy większą kontrolę na postępem prac. Uzyskane informacje pozwalają nie tylko na weryfikację, ale również na wcześniejsze podjęcie dodatkowych działań.
Wprowadzenie dodatkowej kontroli wymaga więcej pracy, jednakże przyczynia się do rzeczywistego skrócenia czasu realizacji projektu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz